HODNOCENÍ FUNGOVÁNÍ SVOZU ODPADU
Odpadářská společnost BOS sváží odpad z Mníšku pod Brdy místo Komwagu pátý měsíc a za tu dobu se na první pohled nic zásadního nezhoršilo, ale ani nezlepšilo.
Svoz začíná už v šest hodin ráno, což bylo dříve nemyslitelné. Lidé si oprávněně stěžovali na hluk a porušování veřejné vyhlášky. Proto se vyváželo až po sedmé. Naopak kolem sběrného dvora je uklizeno lépe, než bývalo. Zato z Hladového Vrchu se stala okresní skládka. Nepříjemnou změnou je, že lidé si novou popelnici musí koupit, dřív byly zdarma, ale zatím nedošlo ke zdražení a nezrušil se příspěvek na trvale hlášeného.
Informací o efektivitě a úsporách nové společnosti, které byly hlavním argumentem pro její zřízení, však mají zastupitelé minimum. Na Zastupitelstvu jsme stále dokola slyšeli idealistickou tezi, že státní potažmo obecní společnost musí být vždy levnější, než soukromá - kapitalistická, protože nepotřebuje vytvářet zisk a že čas to ukáže.
A protože jsme spíše praktici, srovnali jsme si náklady z předchozích let s náklady, které město v posledních několika měsících za svoz a likvidaci odpadů zaplatilo. Započítali jsme inflaci i zdražení a porovnali s náklady, jež platí okolní obce, kde sváží odpad třeba Rumpold nebo AVE.
Realita je, bohužel, spíše neradostná. Zatímco Rumpold, AVE nebo i Komwag okolním obcím meziročně zdražily svoz odpadů o sedm až osm procent, Mníšek sváží o dvacet pět procent dráž. Současně město přišlo o 540 tisíc korun za roční pronájem kanceláří ve sběrném dvoře. Komwag totiž za jejich pronájem ročně městu platil 600 tis. Odpadářská společnost BOS za tytéž prostory městu ročně zaplatí pouze 60 tis. To je deset krát méně. I přes všechna zvýhodňování BOSu, mezi něž patří "symbolické" nájemné, je BOS silně neefektivní.
Uvidíme, jaké hospodaření a jaké výsledky vykáže na konci roku a jestli obstojí. Městu by podobná společnost měla přinášet především dobré služby za dobrou cenu. Pokud to nedokáže, její existence nemá smysl.
Za STAN Mníšek pod Brdy, Petr Digrin a Vlastimil Kožíšek