Jak Město "posiluje" bezpečnost v Mníšku.
Před čtyřmi lety, v roce 2017, byla Městská policie rozšířena na 9 strážníků. Ti začali pravidelně sloužit, minimálně ve dvou, plné 24 hodinové služby. To trvalo do začátku roku 2019, kdy rada města potichu snížila jejich počet na šest a 24 hodinové strážní služby ukončila. Touto negativní zprávou se město samozřejmě nikde nepochlubilo.
Stávající dosluhující kamerový systém ve městě byl zprovozněn z omezených prostředků v roce 2009 a postupně, za celkových přibližně 400 tisíc korun, byl rozšířen na konečných 7 kamerových bodů a nahrávací centrum. Kamery byly na pekárně, u Alberta, na faře, u školy, na dětském hřišti, u nádraží a u vjezdu do Mníšku. Systém ale postupně zastarával, trpěl častými poruchami a všemi nectnostmi levných čínských technologií.
Proto se v roce 2018 dokončila projektová dokumentace zcela nového, plně profesionálního systému, který vyhovoval i moderním požadavkům Policie a obsahoval projednaných 18 kamerových bodů, včetně operačního pracoviště 24 hodinového online dohledu operačního pracovníka, včetně profesionálního záznamového zařízení s kvalitním záznamem. Celý systém v plném rozsahu měl stát přibližně 5,5 miliónů korun, pokrýval celé město a vyhovoval certifikaci MKDS a AGA. Polovinu částky hradilo Ministerstvo vnitra ČR. Na město zbývalo uhradit cca 2,7 miliónů korun.
Jak si tedy dnes skutečně naše město představuje zkvalitnění a zvýšení bezpečnosti? Na co se, podle slov radnice, od února můžeme těšit? Na čem se tak usilovně pracovalo a na čem se tak ušetří?
Novátorský přístup a úspora spočívá v tom, že od konce února bude ve městě instalováno pouze osm kamerových bodů z kamer mizivé kvality*, které se pro městský kamerový systém vůbec nehodí. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost je nedoporučuje a jsou absolutně nevhodné pro každodenní operační práci Policie. Klíčové pracoviště 24 hodinového online dohledu se zrušilo, na kamery se nikdo trvale dívat nebude. Vše se bude pouze nahrávat, jaká bude kvalita záznamů a jejich použitelnost je nasnadě. A to vše za 700 tisíc korun, bez pravidelného servisu, bez údržby. No nekupme to, když je to tak "levné". Město si prostě pořizuje technologicky zastaralý systém vhodný maximálně pro monitoring objektů nebo "home" aplikace. Tento systém není použitelný pro město. Bylo by více než vhodné práce zastavit a provést posouzení celého stávajícího projektu nezávislými odborníky v oblasti kamerových systémů s důrazem na účel pořízení.
Podobná "Potěmkinova vesnice" se připravuje i s městskou policií. Dnes je a minimálně do března, přes všechny sliby bude, ve službě maximálně 7 strážníků. To ale na 24 hodin nestačí. Na 24 hodin nestačí ani osm. Funkční minimum je devět. Aby ale bylo dosaženo optického dojmu 24 hodin služeb, strážníci budou od února sloužit část služeb po jednom. Tím se ale ještě sníží její akceschopnost. Sám strážník těžko někomu pomůže nebo se vydá do tmy cokoliv řešit.
Náš otevřený dopis je zcela jistě na místě. Podpisová akce skončí v neděli a v pondělí ho předáme. Pevně doufáme, že Město svůj přístup ještě zkoriguje a přehodnotí alespoň tak, aby bylo dosaženo minimálně stavu, který zde byl v roce 2017, kdy byly funkční kamery i Městská policie.
* kamery Dahua, čínský výrobce, kamery určené pro malé až střední aplikace (rodinné domy, muzea, kanceláře, sklady, úřady). V "novém" kamerovém systému jsou začleněny dva typy kamer. Převažují kamery stacionární v ceně 5.5 tisíce (8ks). Dvě kamery jsou otočné za cca 28 tisíc.
Dle vyjádření například společnosti Comprima, která je renomovanou montážní a servisní firmou desítek kamerových a městských kamerových systémů, nesplňují komponenty společnosti Dahua potřebné bezpečnostní standardy, kvalitu a kompatibilitu. Do městských systémů by je v žádném případě nezařadili. Jejich jedinou výhodou je nízká cena.