Kam s malými dětmi? Město narychlo hledá prostor pro malou třídu školky. Návrhy vyvolávají zmatek.
V posledních dnech se rozhořela diskuse o problémech s kapacitou mateřských škol a v návaznosti na to i s kapacitou základní školy. O mateřských školách se říká, že by Mníšek potřeboval ještě jednu. Kde se stala chyba?
"Od roku 2014 do roku 2018 přibývalo každý rok 15 úplně nových míst v nových třídách mateřských škol. Tedy celkem 60 míst za celé období," říká bývalý starosta Petr Digrin a dodává: "Tento trend se ale zastavil a v posledních třech letech už nepřibylo ani jedno, přestože je minimálně dva roky známo, že trend přírůstku malých dětí na Mníšku bude pokračovat. S tím počítal i strategický plán města z roku 2018."
Naše město se rozhodlo situaci konečně řešit a od podzimu minulého roku postupně přišlo s několika návrhy.
Nejprve oslovilo současnou ředitelku základní školy Michaelu Pažoutovou, aby se vzdala takzvaných "kontejnerů" ve prospěch vzniku nové provizorní třídy mateřské školky. Ředitelka tento návrh nemohla akceptovat, protože kapacita základní školy se postupně plní a není možné, z důvodů rezervy pro letošní a příští rok, třídy základní školy rušit.
Město proto připravilo studii na rekonstrukci bývalé třídy po sdružení Fabiánek v domově pro seniory. Začátkem tohoto roku ale vedení města zjistilo, že tato rekonstrukce by podle jejich mínění byla příliš drahá a nechce vynakládat částku kolem dvou milionů korun, aby vznikla třída pouze pro deset dětí.
Poté vedení města přišlo s dalším návrhem, umístit tuto třídu v prostorách mateřského centra Oáza v Pavilonu a Oáze nabídlo prostor po Fabiánku v domově seniorů. Toto řešení je podle města nejlevnější, ale hlavně nejsnadnější a skoro bez práce. Oáze město nabídlo pomoc se stěhováním a s malováním, ale na to, že do prostor po Fabiánku se musí vybudovat samostatný vchod a udělat další úpravy v hrubém rozsahu kolem půl milionu korun, se ve chvatu nějak zapomnělo.
"Starostům a
nezávislým v Mníšku se ani jedno z řešení nelíbí a víme, že je celá řada
jiných alternativ. Pochopitelně nejsou zadarmo, avšak město s příjmem sto
šest milionů korun ročně si takový výdaj může snadno dovolit," vysvětluje Petr
Digrin a pokračuje:
"Novou třídu pro mateřskou školu je možné řešit v Pavilonu a to na místě už dva roky neobsazené kavárny. Samozřejmě by prostor vyžadoval stavební úpravy, ale je o něco větší než Oáza, do této nové třídy by se vešlo víc dětí a bylo by to levnější než rekonstrukce Fabiánku v domově seniorů. Tato třída tu může zůstat ještě dlouho a dá se využít i v budoucnu například pro další klubovny pro spolky. Aspoň se nebudou lidi ze sídliště strachovat, že tu bude hlučná hospoda.
Další možností je rychlá výstavba kontejnerové školky například na Oboře nebo na Kytínské, kde je potřebná infrastruktura. Je to samozřejmě nejdražší řešení, v řádu několika miliónů korun, ale může sloužit až do doby, než případně vznikne regionální škola. Naše město má s podobnou stavbou zkušenosti. V roce 2016 ji dokázalo během pouhých čtyř měsíců schválit, vyprojektovat, získat na ní dotaci, postavit i zkolaudovat. V Dolních Břežanech takovou školku využívali mnoho let, než udělali finální řešení," upřesnila Pavla Duchoňová, bývalá členka a předsedkyně sdružení Fabiánek a bývalá vedoucí investičního odboru města.
Strategický plán města jasně říká, že do roku 2020 měla vzniknout nová školka. Uběhly dva roky a nemáme ani školku a nemáme dokonce ani žádný projekt na ni. Jediným plánem je vize regionální školy a školky v horizontu šesti i více let, kterou dnešní rodiče využijí jen těžko. Nutno dodat, že ve strategickém plánu o tomto řešení není ani zmínka. Proč město plánuje, když nakonec stejně jen improvizuje.
Teď se možná městu podaří umístit třináct dětí, ale co příští roky, co za pět let? To dneska nikdo neřeší, ale bylo by to potřeba.
Jana Piňos