Kam zmizela podpora sportovních a volnočasových aktivit dětí a mládeže ze strany města?
Počátkem letošního školního roku jsem se zaměstnanci Základní školy řešila pronájem velké tělocvičny pro náš sportovní oddíl mníšeckých dětí na celý školní rok 2019/2020. Myslela jsem si, že podmínky budou stejné nebo podobné, jako v minulém roce. Myslela jsem si, že naše dobrovolná práce pro děti není žádná komerce a na výši nájmu se to projeví.
Podobně si pronájem malé a velké tělocvičny a nově i pronájem velkého a malého sálu a venkovního sportovního hřiště na celý školní rok řešily i ostatní dobrovolné mníšecké organizace, jednotlivci a spolky.
Dle vyjádření ze strany základní školy došlo ke zdražení pronájmu všech prostor o celých 30% oproti školnímu roku 2018/2019 a k úpravě podmínek nájemní smlouvy tak, že dlouhodobý "zvýhodněný" pronájem musí být alespoň osm měsíců v roce. V číslech to prakticky znamená zdražení z 300,-/hodinu na 400,- Kč/hod. Zdražení o stokorunu na hodinu není málo.
Tyto úpravy ve smlouvě jsou zásadní a velmi finančně náročné. Hlavně bezdůvodné. Ačkoliv je nájemní smlouva uzavřena mezi nájemci a základní školou, nové podmínky nájemní smlouvy byly stanoveny a odsouhlaseny vedením města a základní škola je musí respektovat a používat.
Podobně došlo i k navýšení nájemného pro spolky v prostorách kulturního střediska. Částka 100 Kč/hod, respektive 150 Kč/hod za sál od podzimu příštího roku je částka přehnaná a nedůvodná. Na vysoké finanční zatížení dobrovolných spolků upozorňuje i kontrolní výbor města a doporučuje ho snížit.
Výhrady ke zvýšené ceně pronájmu i délce doby pronájmu mají mimo základní školu i ostatní pronajímatelé. Jsou to převážně osoby, které se ve svém volném čase věnují sportovním a pohybovým aktivitám a průpravě dětí a mládeže jako zájmové, dobrovolné a převážně neziskové činnosti. Věnující se dětem v rámci Sokola, atletiky apod.
Většina z nich na toto upozorňuje a ptá se proč? Proč došlo k tak razantnímu zvýšení ceny pronájmu. Proč je částka za pronájem prostor navýšena o celých 30%? Je to obrovské finanční zatížení pro spolky a soukromé osoby, ale hlavně pro rodiny dětí, které tyto kroužky navštěvují.
Začátkem školního roku při otevírání sportovních kroužků byly rodiče upozorňováni, že poplatek za kroužky sice zatím nezvýší, ale většina poplatků spadne na pronájem prostor. Tudíž si musí vystačit se starými pomůckami a nové se nebudou moci pořizovat. Pokud ano, dojde ke zvýšení poplatků.
Zvýšení sazby nájemného za tělocvičnu je tedy bráno ze strany vedení města jako podpora mimoškolních pohybových a sportovních aktivit dětí a mládeže? Dětí, které se dobrovolníci snaží přivést znovu k pohybovým aktivitám a vztahu ke sportu a pohybu, namísto aby tyto děti seděly doma u telefonů, tabletu a počítačů?
Proč jsou tito dobrovolníci, občané, spolky trestání za svou dobrovolnou činnost? Proč tyto prostředky, které se stávají de facto příjmem rozpočtu města nejdou raději přímo těmto spolkům a organizacím, které je bezesporu budou vracet zpět do zvyšování kvality pohybových aktivit dětí? Na jednu stranu se bezdůvodně zvýšil nájem prostor a na druhou stranu se ve Zpravodaji každý měsíc "chlubí" sportovními úspěchy malých sportovců na závodech? Odměnou za tyto sportovní úspěch je tedy zvýšení pronájmu nekomerčních prostor města?
Proč se podpora sportu a tělovýchovy dětí a mládeže v Mníšku pod Brdy "odměňuje" a "podporuje" zvýšením pronájmu nekomerčních prostor v majetku města a na pozemcích města? Prostor, které byly vybudovány právě pro vzdělávání a z dotačních prostředků.
Proč město řeší "ekonomickou návratnost budov" tím, že výše pronájmu dnes paralyzuje jednotlivé spolky, přitom ale stejně vybrané nájemné nikdy nemůže zaplatit investici, kterou město do budov vložilo? Jaký to má tedy smysl? Myslím, že žádný. Spíš jde o alibistický pokus a vytvoření dojmu, že se to přece "nějak musí vrátit".
Právě že nemusí. Je to investice do dětí a do budoucna.