Prasata a vlci, nebo zase "kecy"
V průběhu tohoto týdne, po zveřejnění několika článků a reportáže ČT24 o prasatech, se nám sešlo opravdu velké množství dotazů celé řady lidí z Mníšku. Nejčastější otázka patřila právě vlkům a tomu, zda-li to paní starostka s masivním odstřelem a nasazením vlků v Brdech myslí opravdu vážně. Náš názor je, že to vážně myslí.
S každoročním odstřelem většího množství prasat bychom souhlasili. Redukce populace prasat je v našich podmínkách nutností. Co se týká vlka, tak to je klasicky "zelené" řešení ve stylu "zachraňme planetu, ať to stojí co to stojí". Všechna podobná ideologicky podbarvená řešení vždy skončila obrovskou ztrátou.
Pokusili jsme se shromáždit dostupné zdroje o zkušenostech s vlky. Museli jsme čerpat především ze zahraničních zdrojů. U nás dlouhodobější praktickou zkušenost nemáme, byť se o vlcích na vládní úrovni vede diskuse několik let. Ta je ale silně zatížená ochranářskou ideologií ze strany ochránců (AOPK, Hnutí duha) nebo naopak odporem některých skupin chovatelů. Pro zájemce o problematiku pod článkem uvádíme základní zdroje a pro ilustraci i některé zajímavé články, které nám aktivně mnozí z vás poslali.
A jak to s tím vlkem ve skutečnosti je?
Vlci se k nám do Čech a na Moravu dostávají ze Slovenska, Polska a Německa, kde jsou jejich populace mnohem silnější a kde mají s chováním vlků mnohem větší zkušenost. U nás se zatím populace vlků pohybuje kolem sta kusů(3,5). Jinde jsou to ale stovky. V Německu a Francii zřejmě tisíce(1,3,4,5,8). Protože se vlk umí dobře přizpůsobit i v zastavěné krajině a je na území EU silně chráněn, jeho počty rostou každým rokem geometrickou řadou(8).
Většina okolních zemí (mnohé již před deseti lety), přijala závazný plán, jak vrátit šelmu do přírody. Tyto plány dávaly absolutní důraz na ochranu vlka a potřeby obyvatel vesnic, chovatelů a myslivců byly umenšeny.
Postupem času, jak narůstalo množství vlků i jejich "odvaha"(7), se začaly zvyšovat škody(8) na hospodářských zvířatech obyvatel vesnic a jejich náklady na zabezpečení stád. Původní záměr, že vlk pomůže s redukcí srnčí a divokých prasat, selhával. Vlk si našel snadnější a bezpečnější kořist. Ovce, kozy a další hospodářská zvířata. Zdecimoval mufloní stáda. K výraznému poklesu stavu srnčí a prasat nedošlo. Časem se naučil překonat i 1,5m vysoké elektrické ohradníky(11). Nejúčinnější ochrannou se stal správně vycvičený pastevecký pes(4,6,10,11). Ten je ale velmi drahý, musí jich být víc a pro oblasti, kde se u pastvin pohybuje mnoho turistů, nebezpečný. Brání svoje stádo proti všem(5,10).
V okolních zemích v průběhu let rostla nespokojenost. Mnoho lokálních bio-zemědělců s malými stády ukončilo svoje podnikání. Nebyli schopni hradit všechny škody a udržet nákladná zabezpečení(10,11). Tlak veřejnosti z venkova rostl do té míry, že federální vlády řady zemí (Švýcarsko, Německo, Slovinsko) přes odmítavá stanoviska některých ochranářů, přijaly opatření k redukci vlků(9).
Průběh a zavádění vlčích podpůrných programů má u nás podobný průběh jako v zahraničí před deseti lety. Bylo by dobré se alespoň někdy poučit.
Zdroje:
1) Český statistický úřad, Ústav pro hospodářskou správu lesů (statistiky škod, odlovu)
- https://www.statistikaamy.cz/2019/09/udaje-o-odstrelu-vypovidaji-o-vyskytu-zvere/
- https://www.agris.cz/clanek/201612
2) www.myslivost.cz, časopis Myslivost/stráž myslivosti, čísla 1/2020, 9/2018, 4/2014
3) www.myslivost.cz, problematika Vlk, stanoviska ČMMJ
4) www.navratvlku.cz (AOPK)
6) https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/prenos-zkusenosti-ze-saska-18-let-souziti-s-vlkem
7) Wolves living in proximity to humans. Summary of a first enquiry on wolf behaviour near humans in Europe, https://kora.ch/fileadmin/file_sharing/5_Bibliothek/52_KORA_Publikationen/520_KORA_Berichte/KORA_Bericht_76_Wolves_living_in_proximity_to_humans.pdf
8) Německý přehledový
zdroj: https://www.dbb-wolf.de/
9) Politická stanoviska: https://www.bmel.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/2019/190522-Erklärung-Wolf.html
10) Švýcarsko, Itálie: https://www.atsenzagp.org/it/
11)Zkušenosti pastevců z Německa: http://www.wnon.de
12) Publicistika: https://www.euro.cz/udalosti/pomahat-ci-chranit-cesko-stoji-pred-citlivym-rozhodnutim-co-s-bujici-divocinou-1472319